Öne Çıkanlar tunay devrim mithat kaynak Louvre Müzesi rekreasyon alanı ibrahim güzel defne

Bu haber kez okundu.

Suzan Şahin Hatay’ın Yeniden Kapsam Dışı Bırakılmasına Tepki Gösterdi

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Hazine Arazileri satım tebliğinde Hatay’ın bir kez daha kapsam dışında bırakmasını eleştiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Hatay’daki köylülerin hazine toprağı satışından yararlandırılmazken yabancılara yapılan toprak satışının her yıl arttığını bildirdi.

“Yabancılara Toprak Satışı Artarken, Hatay Hazine Toprağı Satışından Yararlanamıyor!”

Vekil Şahin, ‘‘Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Hazine Arazileri satım tebliği 26.12.2019 günü itibariyle yürürlüğe girdi. Bu tebliğde hazine arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına satım esasları açıklanmıştır. Hazine Arazilerinin kullanıcılarına satışına yönelik tebliğinde Hatay bir kez daha kapsam dışında bırakmıştır. Hazineye ait tarım arazilerinin satışı Türkiye’nin her yerinde yapılırken, Hatay uygulamadan muaf tutulmuştur. Türkiye’nin her yerinde hazineye ait tarım arazileri kullanıcılarına satılabiliyor. Ancak Hatay bu uygulamanın dışında bırakılmış durumda. Hatay’daki köylüler hazine toprağının satışından yararlanamazken, yabancılara toprak satışı ise her yıl artmıştır.’’ sözlerine yer verdi.

“Eşitlik” İlkesine Açıkça Aykırı

CHP’li Şahin, uygulamanın keyfi olduğunu belirterek, Anayasada güvence altına alınan ‘eşitlik ilkesine de açıkça aykırı olduğunu belirtti.

Vekil Suzan Şahin ‘‘Anayasamızın 10.Maddesine göre; herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Bu keyfi karar Hatay İlimizde ve özellikle de ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızı çok ciddi şekilde mağdur etmiştir.’’ sözlerini bildirdi.

“Gerekçe Olarak Hatay’ın Hassas Bir Yer Olduğu Gösterildi”

Vekil Şahin, hükümetin, Hatay’ın hazine arazilerinin kullanıcılarına satışına yönelik tebliğinde bir kez daha kapsam dışında bırakılmasına gerekçe olarak, Hatay’ın hassas bir yer olduğu, güvenlik riski bulunması gösterildiğini söyledi.

Şahin, ‘‘Hatay yüzyıllardır medeniyetlere ev sahipliği yapmış, sevgi, barış ve kardeşlik şehridir. Hatay iç savaştan kaçan 600 bin Suriyeli mülteciye yılardır hoşgörüyle ev sahipliği yapmakta, AKP’nin ısrarla vermediği teşviklere rağmen ekmeğini bölüşmektedir. Bu kararın alındığı zamandada, şu anda da Hatay’da herhangi bir güvenlik riski ise yoktur. AKP, Hatay’a üvey evlat muamelesi yapmakta, aklınca Hataylıları cezalandırmaktadır. Hatay halkı bu çifte standartı görüp en güzel cevabı sandıkta verecektir.’’ dedi.

Hatay’ın Tebliğden Yararlanmasına Yönelik Düzenleme Yapılacak Mı?

CHP’li Şahin, AKP hükümetine şu soruları yöneltti:

“Hatay ilindeki köylüler hazine toprağının satışından yararlanamazken, yabancılara toprak satışı yapıldığı bilinmektedir. Bu noktada hükümetinizin tutumu net olarak keyfi bir tutumdur mudur?

Hazine arazilerinin kullanıcılarına satışına yönelik tebliğde Hatay ili hangi sebeplerden ötürü kapsam dışında kalmıştır?

İki günde bir yakın çevrede bombaların patladığı, füzelerin düştüğü Gaziantep’te, Kilis’te, Islahiye’de güvenlik riski yok denilerek tebliğ kapsamına alınmış ve hazine arazileri oradaki vatandaşlara satılabilirken, Hatay’da güvenlik riski var o nedenle hazine arazileri uzun yıllardır kullanan vatandaşlara satılamaz demek Anayasanın ‘eşitlik’ ilkesine açıkça aykırı değil midir?

Hatay’daki köylüler hazine toprağının satışından yararlanamazken, yabancılara 2012-2020 yılları arası ne kadar toprak satışı yapılmıştır?

Hatay ve kapsam dışı bırakılan diğer bölgelerin de tebliğden yararlanmasına yönelik bir düzenlemeniz olacak mıdır? Olmayacak ise gerekçeleri nelerdir?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.