Öne Çıkanlar yamaç paraşütü pkk ali kzılkan iskenderun tren Mehmet Güzelmansur

Bu haber kez okundu.

Samandağ Belediyesinde İşten Atılan İşçiler Eylem Yaptı

Yoğun katılımla gerçekleşen basın açıklamasını Mimar Enver Paşa okudu. Basın açıklamasına HDP İl Başkanı Kerem Nalbant, DSP İlçe Başkanı Haydar Süslü ,Av.Yusuf Ziya Kuzu, Sözümüz Var Meclisi Üyeleri,Samandağ Eğtim sen Üyeleri,Samandağ Veteriner Hekimler Odası Temsilciliği, SYKP İlçe Örgütü,SKD,AKD ,İşten Atılan Sözleşmeli Personellerin Aileleri ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı.

Basın açıklamasında Sözleşmeleri yenilenmeyerek Belediye Başkanı Refik Eryılmaz tarafından işten atılan ,Mimar Enver Paşa,Gıda Mühendisi Ufuk Sağlam, Veteriner Hekim Hakan Altın, Sosyolog Kenan Kahlioğulları, Eğitmen Derviş İlkan Doğru, Biyolog Yücel Aslan, Makine Mühendisi Erol Bolat, İnşaat Teknikerleri Emrullah Kanal, Süleyman Balıkçı ve Gülşah Miççoğulları Değiştirici imzalı metin Mimar Enver Paşa tarafından okundu.

Mimar Enver Paşa tarafından 10 sözleşmeli personel adına okunan basın Metni :

“BASIN VE KAMUOYUNA!”

Değerli halkımız, zaman ayırıp bizleri dinlemek için geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ederiz. Hoş geldiniz.

Bizler Samandağ Belediyesi’nde çalışıp sözleşmesi yenilenmeyen, mağdur edilen, işsiz bırakılan, eski personeller olarak hakkımızda konuşulanlara açıklık vermek, gerçekleri söylemek için bu basın açıklamasınıyapmayı siz halkımıza karşıkendimizi sorumlu hissettik.

İLÇEMİZ HALKINA EN İYİ HİZMETİ VERMEK İÇİN ÇALIŞTIK

Samandağ Belediyesi Bünyesinde çalışan sözleşmeli personellere, 21 personele,Belediye Başkanı Refik Eryılmaz İmzalı 25 Kasım 2019 tarihli tebligatla 2020 Ocak itibariyle sözleşmelerinin yenilenmeyeceği tebliğ edildi. Sözleşme yenilememe gerekçesi olarak “pozisyona gerek kalmadığı “ibaresi düşülmüştür. Sözleşme yenilenmemesi demek teknik olarak işten atılmamızla aynı anlama gelmektedir.

Bizler belediyede çalıştığımız süre içerisinde ilçemiz ve halkımıza en iyi hizmeti vermek için yöneticilerimiz ve personel arkadaşlarımız ile uyum içinde çalışarak elimizden gelenin en iyisini yaptık.

HİÇ DÜŞÜNMEDEN EMEKÇİ ,ÇALIŞAN İNSANLARI İŞSİZ BIRAKMAK ,AİLELERİNİ VE HAYAT DÜZENİNİ ALT ÜST ETMEK BÜYÜK BİR VİCDANSIZLIKTIR

Kaç seneden beri ihtiyaç vardı da nedense yönetim değişince ihtiyaç kalmıyor. İhtiyaç kalmadığı doğru olsaydı Ocak ayında 8 kişinin sözleşmesi yenilenmez, 3 kişi ise taşeron istihdamın devamı olan Belediye A.Ş ‘de işçi olarak çalıştırılmaz ve diğer arkadaşlardan bazılarına da taşeronluk teklifi edilmezdi. Bu süreçte bizler yıllardır sözleşmeli olarak istihdam edilen 10 kişi ile sözleşme yenilenmemiştir. Hiç düşünmeden emekçi, çalışan insanları işsiz bırakmak, ailelerini ve

hayat düzenini alt üst etmek büyük bir vicdansızlıktır. Ayrıca bahse konu tasarruf tedbiri neden tüm belediye çalışanlarını değil sadece biz sözleşmeli bir avuç personel üzerine yapılmaktadır. Neden işimizden ediliyoruz. Bu keyfi bir uygulamadır.

SAMANDAĞ BELEDİYE YÖNETİMİNİN AÇIKLAMALARI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR

Bu vicdansızlığı halkımıza karşı haklı göstermek için Samandağ Belediye yönetiminin açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır. Maaşın yanı sıra sosyal hakları koruyan bir oluşumdur sözleşmeli personel olmak. Ve maaşları belediye başkanının belirlemiş olduğu astronomik bir rakam da değildir. Bizler bulunduğumuz pozisyona göre bakanlığın belirlemiş olduğu en alt limitten almaktaydık.Ortada haklı hiçbir neden yokken iki satırlık bir gerekçe ile işimizin sonlandırılması hak, hukuk, adalet kavramları çerçevesinde açıklanamaz. Ayrıca Ocak ayı meclis toplantısında ifade edilen kumpasa istinaden sözleşmelerimizin yenilenmediği ifade edildi. Bu bizi halkımızın gözünde itibarsızlaştırmaya yönelik çabadan ibarettir. Bizler belediyede emeği ile çalışan personeller olup aldığımız her kuruşu hak ederek aldık. Görev yaptığımız süre boyunca elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı düşünüyoruz.

Bizler her ne kadar siyasi bir parti üyesi olmasak da taşeron sisteme karşıyız. Belediyemizin ve belediye başkanımızın tabi olduğu siyasi partinin taşeron sistemin kaldırılması hususunda görüşlerini tüm kamuoyu bilmektedir. Bizler 10 personel olarak kazanımlarımızın alınmasını doğru bulmuyoruz. Kamu personellerinde, öğretmenlerde, belediyemizin kadrolu memurlarında maaş miktarları nasıl konu olmuyorsa biz bir avuç sözleşmeli personelin maaşının konuşulmasını da etik bulmuyoruz.

BU HAKKIMIZI MAHKEME YOLUYLA ALACAĞIMIZA DA ŞÜPHEMİZ YOKTUR

Emeğimizle, alınterimiz ile verdiğimiz hizmetimizin karşılığında belediyemiz bünyesinde ve sözleşmeli olarak çalışmak, halkımızın sorunlarının çözümü hususunda aktif olarak rol almaya devam etmekti arzumuz. Ama maalesef son alternatifimiz olan hukuk yoluna başvurduk. Bunu elbette ki hiç birimiz istemezdik. Sözleşmeli personel olarak çalışmayı bir lütuf olarak değil bir hak olarak görüyoruz. Bu hakkımızı mahkeme yoluyla alacağımıza da hiçbir şüphemiz yoktur.

Bizler Mimar, Makine Mühendisi, Eğitmen, Sosyolog, Biyolog, İnşaat Teknikeri (3 kişi), Veteriner Hekim, Gıda Mühendisi olmak üzere yüksek eğitim görmüş hem şehirliniz, kardeşiniz, dostunuz, arkadaşınız olan 10 kişiyiz. Bizler evi, barkı, çoluğu çocuğu olan 10 yurttaşız. Belediyede asalak olarak bulunmuyorduk, tesadüfen de seçilmedik. Özel sektörde ekmeğimizi kazanabilecek kapasitedeyiz çok şükür. Lakin bize karşı yapılanları sineye çekmek, susup kenara çekilmeği de acizlik olarak düşünmekteyiz. Bu şekilde davranacak olsaydık bize yapılanlar sıradanlaşacak ve başkana verilmiş bir hak olarak algılanacaktı.

Lütfen her yapılanı kader olarak algılamayın, her şeyi sıradanlaştırmayın. Bugün bize olanlar birgün sizin de başınıza gelir. Saygı ve selamlarımızla.”İfadelerine yer verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.