Öne Çıkanlar berk meşeci küçük iskender İskenderun Gelişim Hastanesi ibrahim güzel defne göçmen kaçakçılarına operasyon

MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı Sert Eleştirdi

Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı Hatay Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan tü hizmmetlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili tüm kurumlar tarafından denetlenmesi, eksik ve kusurlu işlerden dolayı sorumlu kişi ve kurumların tespit edilip hesap sorulmasını istedi. MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı Hatay’daki altyapı tesislerinin, kanalizasyon, şebeke ve atık arıtma tesislerinin Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

Lütfi Kaşıkçı “Çevre ve halk sağlığı ihmale gelmez. Köylerde aş yenerek de bu problemler çözülmez.Suyu olmayan, yolu olmayan, atık suları arıtılmayan bir Hatay’da yaşamak kaderimiz olmamalı” dedi.

İşte Lütfi Kaşıkçı'nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı hedef alarak yönelttiği sorular


-Hatay kıyı şeridi boyunca, atık suyun arıtılarak derin denize deşarjı, yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılmakta mıdır?


-Tüm kıyı şeridi detaylı bir şekilde incelenip, arıtılmadan denize aktarılan bağlantı yerleri tesbit edilmiş midir?


-Arıtılmadan denize aktarılan atık sudan dolayı Büyükşehir Belediyesi hakkında açılan bir dava var mıdır?


-Hatay il genelinde (15 ilçede) evsel ve endüstri kaynaklı atık suların toplanması ve taşınması için gerekli olan kanalizasyon şebekesinin durumu nedir?


-İlçelerdeki atık su arıtma tesislerinin durumu nedir?


-Atık su arıtma tesisleri aracılığı ile arıtılan suların deşarj edildiği alıcı ortamlar nerelerdir?


-Büyükşehir statüsü kazanmadan önceki yıllarda, köy olarak bilinen, bugün ise mahalle olarak adlandırılan yerleşim yerlerinden kanalizasyon şebekesi tamamlanmış olan mahalleler neresidir?

-Kanalizasyon şebekesi olan mahallelerin atık sularının arıtılması işlemi yapılmaktadır?


-Büyükşehir statüsü kazanmadan önceki yıllarda, köy olarak bilinen, bugün ise mahalle olarak adlandırılan yerleşim yerlerinden kanalizasyon şebekesi hala yapılmayan biriktiği çay, dere gibi iç suların durumu nedir?


-Hatay genelinde kaç adet foseptik kuyusu vardır? Bu kuyuların ilçelere göre dağılımı nasıldır?


-Büyükşehir Belediyelerinin sorumluluk alanındaki çevre ve halk sağlığı sorunu oluşturan arıtma tesisini taşımaması şeklindeki bir hizmeti yerine getirmemesinden kaynaklı oluşan çevre sorunu karşısında, Bakanlığımız tarafından bir cezai yaptırım söz konusu mudur?


-Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sorumsuzca davranması sonucunda, Defne ilçemizde yaşanan bu çevre sorunu ile ilgili Bakanlığınızın başlattığı bir inceleme veya soruşturma mevcut mudur?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.