Öne Çıkanlar erzin termik santral Mehmet Güzelmansur iskenderun tren ali kzılkan yamaç paraşütü

Bu haber kez okundu.

Hatay Eğitim-Sen’de Özgür Tıraş Dönemi


 

Hatay öğretmen evinde 1 Mart 2020 Pazar günü  gerçekleşen Eğitim Sen genel kurulunda divan başkanlığına eski Eğitim Sen şube başkanı Servet Kavukoğlu, üyeliklere ise Emekli Sen Başkanı Meryem Kılıç ve Tarım Orkam Sen yöneticisi Kadri gönüllü seçildi.

''Yaşasın kamusal, bilimsel, laik, anadilde eğitim mücadelemiz'', ''Savaşa değil! Eğitime bütçe'' pankartlarının asıldığı genel kurula aralarında KESK’e bağlı sendika şubeleri, EMEP GYK üyesi Halil İmrek, EMEP Hatay İl Yöneticileri, HDP İl Eş Başkanları, SYKP, TÖP, HE, İHD, Alevi Derneği ve Emekli Sen başkan ve yöneticileri katıldı.

Eğitim Sen mevcut şube Başkanı Mithat Kaynak yaptığı açılış konuşmasında savaşların, emperyalist müdahalelerin, çatışmaların arttığı, yerinden yurdundan edilmeleri yaşandığı, göçmenliğin bir insanlık krizi haline geldiği bir zamanda kongreyi topladıklarını söyledi. 

Kaynak, adaletsizliğin, açlığın yaygınlaştığı, açlık ve yoksulluk sonucu intiharların yaşandığı bir ülke tablosuyla karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Kaynak, kamu emekçileri sendikal hareketinin uzun zamandır planlı bir saldırı altında olduğunu belirterek şöyle konuştu: Hükümet, darbe girişimini, kadrolaşmanın ve kendisine sorun çıkaran kamu emekçisinden kurtulmanın vesilesi yaptı. “Tek adam tek parti iktidarı” ihtiyaç duyduğu parti memuru tipini yaratmak için elindeki her imkânı kullanıyor. FETÖ’cülerle mücadele adı altıda sendikaları ve sendikal hareketi cendere altına aldılar. KHK ile on binlerce emekçiyi işten atarken onbinlercesini korkutarak sindirmeye çalıştılar. Ancak kamu emekçileri hareketi bu baskı ve sindirme politikasına teslim olmadı. Ülkenin Emek, demokrasi ve barış güçleri olarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak Türkiye emekçilerdir"dedi.

Kongrede konuşma yapan  Emek Partisi GYK üyesi Halil İmrek "savaşların, emperyalist müdahalelerin, çatışmaların arttığı, yerinden yurdundan edilmeleri yaşandığı, göçmenliğin bir insanlık krizi haline geldiği bir süreçten geçiyoruz. Adaletsizliğin, açlığın yaygınlaştığı, açlık ve yoksulluk sonucu intiharların yaşandığı, yüzde 1'lik bir azınlığın yaratılan değerlerin yarısından fazlasına el koyduğu bir ülkede yaşıyoruz. Dünya ve Türkiye kritik bir süreçten geçiyor,  kapitalizm, neoliberalizm insanlığın sorunlarına çözüm olamıyor. Savaş, çatışma, işsizlik, yoksulluk dışında bir şey veremiyorlar.İdlib’de gerçekleşen son saldırılarda 33 askerimiz yaşamını yitirdi. Türkiye’ye yeniden tabutlar inmeye başladı. İktidarın Suriye’ye müdahalesi ve cihatçılarla işbirliği politikası ülkeye büyük bedeller ödetiyor. Savaşın faturasını sadece parayla değil, emekçilerin kanıyla da ödemeye başladık. Bu savaşta hiçbir zengin, bakan, paşa oğlu yer almıyor, yoksul halkın evlatları ateş hattına sürülüyor. Yaşanan ölümler üzerinden savaş kışkırtıcılığı yapan, Suriye’yi yıkmaktan söz eden siyasetçiler, savaştan beslenen ve ülkeyi daha büyük tehditlerle yüz yüze bırakma pahasına kendi istikballerini düşünüyorlar.Suriye ve bölgede barışın sağlanmasının yolu, emperyalist müdahalelere son verilmesinden ve buradaki tüm askeri güçlerin geri çekilmesinden geçmektedir. Bu temelde ülke halkını, işçi ve emekçileri savaş kışkırtıcılığına karşı barış mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz'' ifadelerini kullandı.

HATAY ŞUBEDE NE OLMUŞTU

Hatay Eğitim Sen kurulundan altı ay önce 16 Eylül 2019 tarihinde yönetimde bulunan yedi üyenin Eğitim Sen Merkez Disiplin Kurulunun kararıyla üyelikleri askıya alınmıştı. Eğitim Sen merkez yürütme kurulu düşen yönetim yerine yedek üyelerden yeni bir yönetim atamıştı . Ancak eski yönetim ''Hatay Şubeye kayyum atandı'' iddiasında bulunmuştu.
Eğitim Sen MYK o dönemde konuyla ilgili yaptığı açıklamada Hatay Şube Yönetimine kayyum değil, yine aynı kongrede seçimle belirlenmiş yedek yönetimin göreve getirildiğini ve bunun tüzüğe uygun olduğunu açıklamıştı.

Son 5 aydır yeni yönetim görev yapıyordu. Ancak üyelikleri askıya alınan eski yönetim sürece itiraz ediyordu. Yapılan 11. Olağan Genel Kurulda bu iki liste yarıştı. Merkez Disiplin Kurulunun kararı ile üyelikleri askıya alınan eski yönetimin kongrede konuşma talebi yer yer tartışmalar ve gerginliğe yol açtı. Ancak kongre seyri içinde devam etti. 

Davetli kurumların konuşmalarının ardından Divan başkanlığına sunulan iki listenin okunması ile seçim başladı.

“Birlikte güçlüyüz listesi” Özgür Traş başkanlığında diğer liste ise Ali Duman başkanlığında yarıştı. 

332 delegenin olduğu kongrede 317 delege oy kullandı. Özgür Traş Başkanlığındaki liste 200 oy alırken Ali Duman başkanlığında liste 123 oy aldı.

Yeni yönetim Özgür Tıraş, Nihat Akgöl, Gülser Karataş, Mutlu Aymaz, Utkun Büyükaşık, Hakan Yeniocak, Sevilay Elmas'dan oluştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.