Öne Çıkanlar Mehmet Güzelmansur iskenderun tren ali kzılkan yamaç paraşütü

Bu haber kez okundu.

CHP’li Belediye Başkanlarının Adana Çalıştayının Perde Arkası

Geçen hafta sonuna doğru 6-7 Şubat’ta Adana’daydım. CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanının periyodik çalıştaylarının üçüncüsüde bu tarihlerde düzenlendi.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanının üçüncü çalıştayına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ev sahipliği yaptı.

Peki bu çalıştaylarda neler konuşuluyor, ne kararlar alınıyor?

 İşte Çalıştayın perde arkası.

Çalıştaya belediye başkanları ve sunu yapacak olan kişiler eksiksiz katılım sağladı.

CHP’li başkanların İstanbul’daki ilk çalıştayını basından okumuş, İzmir’deki ikincisini gerçekleştirdiklerinde katılamamış ama yakından takip etmiştim. Bu kez de çalıştaya kişisel sebeplerimden ötürü katılamasam da içerde neler olduğunu tam anlamıyla biliyorum.

CHP yerel yönetimlerdeki sıçramanın ittifak politikasının sürdürülerek genel iktidara yönelme perspektifi içinde çok doğru ve yerinde bir hamleyle bu çalıştayları düzenliyor.

 Başkanların deney alışverişi, dayanışma, ortak projeler, sorunları aşma doğrultusunda birlikte davranma konusunda çok arzulu olduğunu söylemek mümkün.

Aynı zamanda her birinin genel sekreterlerinin ve alt çalışma gruplarının da periyodik olarak bir araya geldiğini not edelim. Bu arada, çalıştaylar sırasında başkanların eşleri de yanlarında oluyor ve onlar da ayrıca bir araya geliyor.

 “Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru” belgisiyle Adana’da gerçekleşen çalıştay ev sahibi başkan Karalar’ın açış konuşmasıyla başladı. “Yönettikleri kenti yüreğiyle, bileğiyle, ekibiyle, aklıyla kazanmış 11 ayrı ‘bir numaralı başkan’ görüyorum burada” diyerek sözlerine başlayan Karalar’ın konuşmasının satır başları şu şekildeydi.

“Toplantımıza isim verirken Adanalı büyük yazar Orhan Kemal’in Çukurova insanlarını yazdığı ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ romanına selam gönderdik. Orhan Kemal o romanda bir çelişkiye dikkat çeker: Bunca bereketin, zenginliğin içinde yoksul kalan, ölümüne çalışan insanlardan söz açar. Orhan Kemal bunu dert etmiştir. Bizim de derdimiz tam bu. Ülkemizin bereketli toprakları üzerinde sömürü, yağma, ihanet bitmedi. Köylerimiz hayalet köylere dönerken, kentlerimiz bereketli topraklar üzerine dikilen beton tarlalara döndü. Önce ekmekler bozuldu, sonra tohumlar yok edildi; toprağı zehirlemenin adı tarımcılık, madencilik oldu. Belediye başkanı olduğum günden beri neredeyse her gün bir ekip geliyor ve bana ‘akıllı kentler’ ile ilgili projelerden bahsediyor. Kentlerimiz akıllı, telefonlarımız akıllı, televizyonlarımız akıllı; bir biz akıllı değiliz! Teknoloji ve dengesizlik hepimizin aklını aldı! Bir kentte yaşayanlar akıllı olmadıkça, o kent akıllı olsa ne yazar?

Peki nasıl akıllı olabiliriz? Biraz durarak, biraz yavaşlayarak… Bu baş döndürücü gündemden biraz uzaklaşıp düşünmeye, planlamaya, kendimize orta ve uzun vadeli hedefler koymaya başlayarak…”

Karalar'ın açış konuşması sonrasında daha önce gerçekleşen Akıllı Kentler Bilişim Çalıştayı'na ilişkin olarak İstanbul Büyükşehir Bilgi Teknolojileri Başkan Danışmanı Melih Gecek, Sosyal Medya Çalıştayı'na ilişkin İstanbul Büyükşehir Dijital İletişim Koordinatörü Ulaş Yılmaz, Tarım Çalıştayı'na ilişkin ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı Ertuğrul Tugay sunumlarını yaptı.

Gecek, merkezi yönetimin son dönemdeki hukuksal düzenlemeleri nedeniyle yerelde yurttaşlara yansıyacak sorunlara parmak basarken, Yılmaz ise sunumunda neler yapılması gerektiğini şu önerilerle somutlaştırdı:

-İletişim ajansı ve ekipleri oluşturarak içerik fabrikaları kurmalıyız.

-Dijital medya satın alması ve doğru hedeflemeyle sürekli bir iletişim oluşturmalıyız.

-Genel gündeme değil, yerel gündeme odaklanmalıyız; akılda kalıcı ve hizmet odaklı iletişim kurmalıyız.

-Duygu bağı kuran samimi insan hikayelerine odaklı, kapsayıcı içeriklerle anlatıyı güçlendirmeliyiz.

-Veri bazlı iletişime hazır hale gelmeliyiz.

-Çağrı merkezimizi dijital medyayı da içerir hale getirmeliyiz, düzenli raporlama ve analiz yapmalıyız.

Tugay ise “Başka bir tarım mümkün” mottosu zemininde dört basamaklı bir politika ürettiklerini vurguladı: Üretici pazarlarının açılması; küçük ölçekli üreticiyi büyütme ve üretici örgütlerini destekleme; ürünü işleme ve son mamul haline gelmesini sağlama; yerli tohuma sahip çıkma ve yaygınlaştırma.

Tugay, yurttaşların güvenilir, ucuz ve sağlıklı gıdaya erişimi hedefi doğrultusunda CHP’li 11 büyükşehir belediyesinin güçlerini birleştirerek ortak bir zeminde yapabileceklerine ilişkin de şu noktalar üzerinde durdu: Ürünlerin tüketiciye ulaşmasını sağlayan tedarik zincirinin belediyelerin iştiraklerince oluşturulması… 11 ilde ürünlerin alım satımının yapılacağı, ürünlerin depolanacağı; soğuk hava deposu, boylama üniteleri ve ofislerin olduğu merkezler kurulacak ya da bu merkezlerin kooperatiflerce oluşturulması ve belediye iştiraklerinin üreticilerle buluşması sağlanacak… Pazarlanacak ürünlerde öncelik sırası illerin sınırları içerisinde üretilen ürünlerde olacak, iç pazar talebi karşılandıktan sonra diğer illere gönderimi sağlanacak… İlerleyen süreçte 11 büyükşehir dışındaki illerde yer alan üretici kooperatifleri de bu zincire dahil edilecek.

Nüfusu yüksek, düşük gelir grubu olan, ana toplu ulaşım hatlarına yakın muhitlerde marketler açılmasını gerektiğine ve bir ürün havuzu da oluşturulmasına vurgu yapan Tugay, üreticilere verilecek destekleri de şöyle belirtti: Damızlık hayvan ve hayvancılıkla ilgili diğer destek; arıcılık desteği; meyveciliğe destek; ürün kalitesini arttırmak için verilecek destek; alternatif ürün oluşturma desteği; üretici birlikleri, kooperatif ve ziraat odalarına destek; ürün alım desteği; paketleme, depolama ve soğutma desteği; markalaşma desteği; makine, akıllı tarım, tarımsal erken uyarı ve sürekli eğitim destekleri.

Peki bütün bunlar yapıldığında ne olacak?

Üretici ürününü değerine satacak; üretici birlikleri ve kooperatiflerin girdi maliyetleri düşecek; iyi tarım uygulamaları gelişecek; tüketici ucuz ve güvenilir gıdaya ulaşacak, çünkü uygun fiyat için üreticiden tüketiciye zincir kısalacak; lojistik destekle nakliye masrafı azalacak; istihdam sağlanacak.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediyesinin çalıştaylarında kimi farklı konularda uzmanlarınca konferanslar ve ardından soru-cevap bölümü de yer alıyor. Bu bağlamada Adana’da CHP Dış Politika Danışma Kurulu Üyesi Emekli Büyükelçi Osman Korutürk, çalıştayın öğleden önceki bölümünde “Ortadoğu’da Gelişmeler ve Bölge Kentlerine Etkileri” başlıklı bir konferans verdi.

Prof. Dr. Ali Kocabaş’ın konferans konusu ise “iklim değişikliği” üzerineydi. Her iki konferans da katılımcılarca dikkatle dinlendi. Korutürk, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in Dışişleri Bakanlığı ile ilgili olarak “Bu kadar erozyona uğramış olan bu yapı tekrar yenilenebilecek mi?” sorusunu “Bir iktidar değişikliği söz konusu olduğunda ki, olabilir, CHP yerel seçim başarısını genel iktidara dönüştürebilir, Dışişleri’ndeki pasifize edilen birikimli ve değerli diplomatlarla doğru çizgideki dış politika ayağa kaldırılabilir, onarım gerçekleştirilebilir.” şeklinde yanıtladı.

11 CHP'li başkanın Adana Çalıştayı, ev sahibi Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın 11 başkan adına açıkladığı sonuç bildirgesiyle sona erdi. Göç ve sığınmacı meselesinin ülkeyi tehdit eden yeni göç dalgasının da gündemde olmasıyla bütün yerel yönetimleri ciddi sıkıntıya soktuğu değerlendirilerek konunun ayrıntılarıyla araştırılması benimsendi. Bu hususta çalışmalar yapmak ve bir dahaki toplantı için bir rapor hazırlamak üzere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanını Lütfü Savaş’ın görevlendirildiği açıklandı

BİR DAHAKİ BULUŞMA MUĞLA’DA

11 Büyükşehir Belediyesinin dördüncü çalıştayı, gelen talep üzerine daha sonra belirlenecek bir tarihte nisan ayı içinde Muğla'da yapılacak.

CHP’nin yerel seçimlerden bu yana yaptığı en doğru ve önemli iş 11 büyükşehir belediyesini birlikte çalışarak ortak ses çıkarmalarını ve dayanışmalarını sağlamak. Ki,CHP büyükşehirlerle birlikte il ve ilçe belediyelerini de Afyon ve İzmir’de iki kez kampa aldı yerel seçimden bu yana. Bu da önemli. Son çalıştay bağlamında Adana’da 11 başkanla CHP’nin Millet İttifakı’ndaki ortağı İyi Parti’li belediye başkanlarının buluşması da önemliydi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.