Öne Çıkanlar osmaniye turp hbb meeclis amanos dağları

Bu haber kez okundu.

CHP Hatay İl Kongresinde Pirus Zaferi

CHP Hatay il kongresi HATMEK konferans salonunda gerçekleştirildi.

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kongreye katılmadı. Kongre esnasında Savaş HRT’de canlı yayın konuğuydu. Kongrede blok listeyle tek aday olarak seçime giren Hasan Ramiz Parlar il başkanı seçildi. Kongrede hiçbir milletvekili ve belediye başkanı konuşma yapmadı. CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur,Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir kongreye yaklaşık olarak 15 dakika katıldı ve ardından üç vekil toplu olarak salondan ayrıldı. Kongrede en coşkulu alkışı milletvekili Serkan Topal aldı. Kısa süreli gerginliklerinde yaşandığı kongrede Serkan Topal ev sahibi edasıyla ortamı sakinleştiren taraf oldu. Topal’ın taktığı sarı renkli kravat ise kongrenin kulislerde en çok konuşulan konuları arasına girdi.

...

Bir grup delegenin blok listeyle seçime gidilmesi önerisi oy çokluğuyla kabul edildi. Bir elin parmağını geçmeyecek sayıda delege blok listeye karşı oy kullanarak çarşaf listeyle seçime gidilmesini istedi. Eski bakanlardan Fuat Çay çiçeği burnunda il başkan adayı Hasan Ramiz Parlar’la kongrede yan yana oturdu. Yine eski bakanlardan Nihat Matkap’ta salondaki yerini almıştı.

İl Başkanlığına aday olmak isteyen Ferda Bakır ise yeterli delegenin imzasını alamadığı için adaylık başvurusu divan tarafından kabul edilmedi. Kongre öncesi ismi ön planda yer alan eski il başkanlarından Servet Mullaoğlu ise kongreye katılmış olsa da salonda neredeyse hiç gözükmedi.

Kayıtlı delege sayısının 630 olduğu il kongresinde oy kullanan delege sayısı 395’de kaldı. Hasan Ramiz Parlar 388 delegenin oyunu alarak blok listeyle seçimi kazanmış oldu. Kayıtlı delegenin 235’i ise Hasan Ramiz Parlar’a oy kullanmamış oldu.

Üst Kurul Delegeliğine yazılan isimlerin arasında Erzin Belediye Başkanı,Arsuz Belediye Başkanı ve Defne Belediye Başkanı yer almadı. Mevcut belediye başkanlarından Lütfü Savaş ve Refik Eryılmaz ise listede kendine yer buldu.

Blok listeyle seçime gidilmesine ilişkin hiçbir delegenin aleyhte konuşmaması ise kongrenin heyecanını kaybettiği en önemli anlardan biri oldu.

Heyecansız buruk bir kongre

CHP’nin Hatay’da dört milletvekili bulunuyor. Dört milletvekilinin üçünün kongrede toplamda 15 dakika durması, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın kongreye katılmayışı,630 delegenin 395’inin oy kullanması, delegenin heyecansız oluşu, blok listeyle seçime gidilmesi…

Uzlaşı değil kutuplaşma

CHP Genel Merkezinin niyeti Hatay’da anlaşılamadı. CHP Genel Merkez yöneticileri tarafından dile getirilen, kongrelerin önceden tek aday üzerinde uzlaşma sağlanarak yapılması temennisi Hatay’da yaşanan kongrede sadece şeklen karşılık buldu. Hasan Ramiz Parlar’ın blok listeyle tek aday olarak seçime girmesi genel merkezin talebine şeklen uymaktan öteye geçemedi.

Hatay kongresi uzlaşı değil kutuplaşmanın hakim olduğu bir kongre oldu. Bir tarafta mevcut 4 milletvekilinin üçü ve büyükşehir belediye başkanı bir tarafta ise Serkan Topal, Servet Mullaoğlu ve Fuat Çay yani uzlaşı değil gruplaşmanın açığa çıktığı bir kongre süreci yaşandı.

Kaybedenler kulübü olarak eski bakanlardan Nihat Matkap ise gurupların her ikisine de göz kırptı ama aradığını bulamadı.

Pirus zaferi…

Bugün Hatay’da siyasi aktörlerin bir bölümü zafer kazanmış gibi gözükse de kazanılan şey gerçekte Pirus Zaferi’dir. Pirus Zaferi esas olarak kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eder. MÖ 280 ve MÖ 279 yıllarında Grek kolonisi Tarentum Kralı Pirus Roma’ya saldırır ve neye mal olursa olsun savaşı kazanmak ister. Ve her şeyini feda eder. Sonunda Pirus, savaşı kazanır; ancak fillerle desteklediği ordusunun tamamını kaybeder. Savaşı kazanmıştır ama koskoca ordusunu kaybetmiş, yanında arta kalan üç-beş sefilden fazlası kalmamıştır. Pirus’un bu zaferin ardından “Tanrım, bana bir daha böyle bir zafer verme” dediği ya da “Bir zafer daha kazanırsam tamamen biteceğim” diye mırıldandığı söylenir. Pirus Zaferi aslında yenilmeye mahkûm galibiyetleri anlatmak için kullanılıyor ve bu olaya atfen, benzer şekilde kazanılan savaşlara Pirus zaferi denir.

Şimdi neresinden baksak birilerine karşı organize edilmiş bir kongre gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu şehrin seçilmiş belediye başkanları ve milletvekillerine yani seçmenin iradesine karşı organize edilmiş bir kongre. Kimse genel merkezin uzlaşı talebine uyduk, genel merkezin talebi bu yöndeydi hikâyesiyle delegasyonu ve CHP tabanını kandırmaya çalışmasın. Bu hikâyeyi bize anlatamazsınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Çankaya 1 yıl önce

Pirus zaferi örneğinize katilmiyorum.
Yani şimdiki yönetimin yanında 3-5 sefil mi kaldı.Delegdnin % 70 e yakininin oy verdiği ve seçtiği bir seçimi pirus hikayesiyle bağdaştırmak, sanırım yazar arkadaş yazısına dikkat çekmek için kullanmaya çalıştığı argüman için.
Çarşaf liste olması elbette daha demokratik olurdu.Ama kendisini Ramiz parlar karşıti gören 3 vekil 8 ilçe başkanı ve Lütfü Savaş bir aday bulup etrafında birlesemiyorsa önce onların bunu açıklamaları şart.
Sn.Bakirin aday olmak için yeterli imzayı bulamaması üzücü.uzucu olduğu kadar da düşündürücü.Acaba kongreyi terk eden vekiller ve ilçe başkanları ve delegeleri bu hanımefendi ye imza verseydi ve seçime katılmasını saglasaydilar iyi olmaz mıydi.
Ayrıca Hatay CHP örgütleri ve tabanlariyla arasını gittikçe açmaya çalışan bir Lütfü Savaşın bu kongrede safını değil de karşıtlığını açıkça belli etmesini de nedenleri ve biçimleriyle açıklamalı diye düşünüyorum.
Kendini örgütlerin üstünde bir konumda gören başkan Savaş yeni seçilen ilçe örgütlerine tebrik mesajı göndermediği gibi,İskenderun'da temeli atılan güneş enerjili sistem yapısına da ilçe örgütünü davet etmemiştir.
O temel atma törenine İyi partilileri davet edip arkasından eski iyi parti ilçe başkanını da Hbb de üst göreve aramıştır.
Söylenecek daha çok şey var.
Olan bitenin tek sorumlusu Ne Ramiz parlar nede ona oy veren 388 delegedir.Sorumlu aranacaksa başka unsurlarda aranmalıdır.
Yeni yönetime benim de eleştirim elbette var.listede kadınlarin ve gençlerin az sayıda olmasi ve blok liste ile seçime gidilmesi.