Öne Çıkanlar berk meşeci küçük iskender göçmen kaçakçılarına operasyon ibrahim güzel defne müzik

Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Alzheimer'da ilk aşamadan itibaren en temel belirtilerinden birinin unutkanlık olduğunu ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Kara, bu tür şikâyetlerde mutlaka doktora görünmek gerektiğini ifade ederek, “Bilinç kaybı, konuşmada ve algıda zorlanma, güncel bilgileri unutma, eşyaları farklı yerlere koyma ve unutma, uyumakta sıkıntı çekme, kişilik ve davranışlarda değişiklik, kendini tanımakta güçlük yaşama, hayattan zevk alamama, karar vermede güçlük yaşama, bu hastalığın en önemli belirtileridir. Bu belirtileri olan kişilerin vakit kaybetmeden bir uzman hekime başvurması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Alzheimer belirtileri ciddi boyutta belirti gösteren bir hastalık olup bireyin hayatını yalnız idame ettirmesine engel olan beyin hastalığıdır.

Alzheimer hastalığı yavaş ilerleyen bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının genç yaşlarda görülme olasılığı çok nadirdir, alzheimer hastalığı ileri yaşlara özgü bir hastalık olarak bilinmelidir. Alzheimer hastalığı 60 yaş ve sonrasında belirtiler gösterir. Alzheimer hastalığı cinsiyet ayırt etmez her cinste görülebilir. Ama her unutkanlığın alzheimer olduğu da düşünülmemelidir.

Alzheimer belirtileri bireyin kendisi tarafından anlaşılamayabilir. Bu durum bireyin yakınları tarafından fark edilmelidir. Bu durumun gerekliliklerinin kabullenilmesi ve uzman gözetiminde yardım alınması gerekmektedir.

Beyindeki sinir hücrelerinin yok olmaya başlamasıyla alzheimer belirtileri yavaştan kendini gösterir. Herhangi bir müdahale edilmediği durumda alzheimer belirtileri artarak devam eder.

Alzheimerin, öncelikle öğrenme ve hafızayı etkilediğini ve zamanla yaşamsal problemlere yol açtığını belirten Uzm. Dr. Atilla Kara, “Alzheimer, beyindeki sinir hücrelerinin ölmesine bağlı olarak gelişen ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Özellikle 60 yaş sonrası daha sık görülen Alzheimer, basit unutkanlıklarla başlayarak, zamanla en yakın çevresini tanıyamamasına kadar ilerleme gösterebilmekte ve hastalığın son evresinde hasta bakıma muhtaç hale gelebilmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen Alzheimer hastalığının neden oluştuğu, henüz kesin olarak belirlenebilmiş değildir. Ancak genetik faktörler, ileri yaş, uyku bozukluğu, obezite, diyabet, tansiyon, kolesterol, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, çevresel faktörler ve yaşam tarzı gibi etkenler, Alzheimer için bir risk faktörüdür” dedi.

Alzheimer hastalığının teşhisi nasıl konulur?

Alzheimer nedir, alzheimer hastalığının bazı risk faktörleri vardır. Genetik faktörler ve yaş en belirgin risk faktörleri arasındadır. Risk faktörlerinden herhangi biri mevcut ya da bir tanesi taşınıyorsa alzheimer olma ihtimali vardır. Fakat bu risk faktörlerinin taşınması her zaman için alzheimer hastalığının oluşmasının bir nedeni değildir.

Alzheimerin nasıl teşhis edildiğine dair bilgilendirmede bulunan Uzm. Dr. Atilla Kara, “Alzheimer hastalığının teşhisine yönelik, kesin bilgi verebilen ayırıcı bir tanı testi bulunmamaktadır. Bu nedenle nöroloji uzmanı tarafından detaylı öykünün alınmasından sonra, tanının desteklenmesine yönelik; ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MR görüntülemesi, kan testleri uygulanabilir. Yapılan tetkiklerin ardından, uzman hekim tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda kesin teşhis konulur” açıklamasında bulundu.

Alzheimer türleri, Alzheimer hastalığının kendi içerisinde ayrıldığı türlerdir. Alzheimer türleri erken, geç ve ailesel olarak üç çeşittir.

Alzheimer türleri 3’ e ayrılır;

Erken başlayan Alzheimer: Alzheimer türlerinden erken başlayan Alzheimer türü, Alzheimer hastalığının nadir bir formudur. 65 yaşından önce başlar. Alzheimer hastalarının ’unda görülür. Erken yaşlandıklarından Down sendromu olanlar erken başlayan Alzheimer riski altındadır, genellikle Down sendromlularda kırklı yaşların sonunda ellili yaşların başında ilk semptomlar görülür. Alzheimer hastası olan daha genç kişilerde beyin anormallikleri görünür.
Alzheimer türlerinden erken başlayan Alzheimer kromozom 14’deki genetik hatayla ilişkili görünür, geç başlayan Alzheimer’ın bununla ilişkisi yoktur. Miyoklonus bir kas veya bir grup kasın seğirmesi veya spazmı erken başlayan Alzheimer hastalarında daha yaygın görülür.

Geç başlayan Alzheimer: Alzheimer türlerinden geç başlayan Alzheimer, Alzheimer hastalarının %90’a yakınında görülür, 65 yaşından sonra başlar. 85 yaşını geçmiş insanların yaklaşık yarısında görülür, kalıtımsal olabilir de olmayabilir de. Geç başlayan demansa sporadik Alzheimer hastalığı da denir.

Ailesel Alzheimer Hastalığı: Alzheimer türlerinden biri olan ailesel Alzheimer hastalığı, Alzheimer’ın tamamen genetik olan bir formudur. En azından ailenin iki jenerasyonunda vardır. Çok nadirdir, Alzheimer türlerinden ailesel Alzheimer hastalığı, Alzheimer hastalarının %1’inde görülür. Çok erken başlar (kırklı yaşlarda) ve açıkça genetik olduğu görülür.

Alzheimerin tedavisi var mıdır?

Alzheimer hastalığında; hastanın yaşı, hastalığın ilerlemişlik düzeyi ve diğer hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi planladıklarını ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, “Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur, fakat ilaç ve semptomatik tedavilerle, bu sorunların azalmasına yardımcı olunabilir. Alzheimer hastalığının tedavisi, hastalığın mevcut durumuna göre farklılık göstermektedir. Günümüzdeki tedavi yöntemleri, ancak hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilir. Bu özelliğiyle hastanın yakınmalarının azaltılması hedeflenir. Sağlıklı beslenme, egzersiz, sigarayı bırakma ve alkol kullanmama, kitap okuma, zeka geliştirici oyunlar; Alzheimer hastalığını önlemekte, doğru tedavi yöntemiyle de bu hastalık ertelenebilmektedir” dedi

Alzheimerın önlenmesi elbette ki mümkündür. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse nasıl uzun süre aynı pozisyonda oturduğumuzda ayağa kalkınca kemiklerde, eklemlerde bir ağrı duyuyorsak, beynimizde çalışmayıp boş kaldığında aynı şekilde tembelleşiyor, zayıflıyor. Bunu önlemek ve daha sağlıklı bir hayat için spor yapmalı, düzenli ve dengeli, beyni güçlendirecek besinler tüketilmeli, aktiviteler yapılmalı, puzzle, satranç, bulmaca gibi beyni çalıştıracak faaliyetler yapılmalı, alkolden ve tütün ürünlerinden uzak durmalı, stresten ve radyasyondan kaçınmalı, kitap okumalı, müzik dinlemeli, aile ve yakın çevreyle vakit geçirilmelidir. Bu sayede daha mutlu ve aktif bir yaşam sürülür ve alzheimer riski azaltılır. Böylelikle alzheimer tedavisi gerekmez.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.