Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un ölüm yıldönümü!

Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın!

Tarih sayfaları tozlu olduğu kadar acılarlada doludur. İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un oğlunun acı hikayesi de tarihin tozlu ve acı sayfalarında yaşanmış bir gerçek olarak durmaktadır. 

Mehmet Akif Ersoy denildiği zaman ağzı dolu dolu övgüler düzen bazı kimseleri gördüğümde üzülüyorum. Neden mi? Tarih affetmez de ondan!


İşte tarihin tozlu sayfalarında milli şairimizin oğlunun hazin ölümü!


Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’nin 1965 Mart’ı ile 1966 Kasım’ı arasında, yani İsmail Kahraman’dan hemen önce başkanlığını yapan  Rasim Cinisli  “Bir Devrin Hafızası” adıyla anılarını geçtiğimiz yıllarda kitap olarak yayınladı.
....

Yıl 1966...
Tercüman gazetesi, Akif’in uyuşturucu bağımlısı oğlu Emin Ersoy’un bir gecekonduda harap halde yaşadığını haberleştirince, dönemin MTTB başkanı Rasim Cinisli ve arkadaşları harekete geçer. Emin Ersoy’u alıp, MTTB’nin spor salonunda bir odayı ona yuva yaparlar. Yatak, yorgan, üstüne kıyafet temin ederler. Düzgün bir şekilde beslenmesini sağlayarak, uyuşturucudan mümkün olduğunca uzak tutarlar. Ancak 1966 Kasım’ında Cinisli, MTTB seçimini kazanan İsmail Kahraman’a başkanlığı devrederek askere gider. Sonrasını kitaptan okuyalım:

“Emin Ersoy ben askerdeyken adresimi nereden bulduysa bir mektup yazmıştı. Benden sonra MTTB’den kovulduğunu, perişanlık içinde olduğunu ve beni çok özlediğini ifade ediyordu. Maalesef birkaç ay sonra da Tophane’de bir kış günü, açık bir kamyonun karoserinde donmuş olarak bulundu.”

Sokakta yatıp kalkmaya başlayan Emin Ersoy’un ölüm tarihini gazeteler 24 Ocak 1967 olarak kaydetmişti.

MTTB'de kendisine yuva açan Rasim Cinisli'den sonra başkan olan İsmail Kahraman döneminde yaşandı bu hazin ölüm.

Evet evet, eski TBMM Başkanı olan Kahraman'dan söz ediyoruz. Fehmi Çalmuk'un Vehbi Ecevit ile yaptığı röportajda, Kanlı Pazar olurken Marmara Oteli'nden dönemin İçişleri Bakanı ile olayları izleyen Kahraman'dan. Türkiye'de ilk başörtüsü eylemini başlatan Ali Babacan'ın halası Hatice Babacan ile birlikte 68 gün eylem yapan Kahraman'dan...

İdlip'te 34 kahraman evladımızın şehadete erdiğinin gülerek haber verildiği toplantıda bakan bey ile gülüşen Kahraman'dan bahsediyorum.

İşte sayın İsmail Kahraman döneminde  Emin Ersoy'un kalması birilerine dert olmuş kaldığı yerden atılmış, sokaklarda yaşamaya başlamış. Ersoy, askerde olan Rasim Cinisli'ye ulaşmaya çalışmış ama ulaşamamış. Cinisli askerden gelince Ersoy'a ulaşmaya çalışmış ama çok geç olmuş. Ersoy sokakta donarak ölmüş.

Rasim Cinisli'nin "Bir Devrin Hafızası" adlı kitabın 197-198. sayfalarında görürsünüz bu bilgileri.

Aklıma gelince üzüntüm daha çok artıyor.

 Mehmet Akif'i anıyoruz.

Kürsülerde Mehmet Akif nutukları atanlar ile Akif’in hatırasını ayaklarıyla ezenler aynı.

Bütün sömürülerin üzerine bir de “Akif sömürüsü” eklendi. Akif’in oğlunun bedenini sokakta donduranlar, devlet mallarıyla zengin ettikleri oğullarının sıcacık ellerinden tutarken hiç utanmaz mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.