Öne Çıkanlar berk meşeci küçük iskender göçmen kaçakçılarına operasyon ibrahim güzel defne müzik

Hatay Usulü Döner'e Dair Her şey

Hatay usulü dönere dair geniş kapsamlı bir araştırma yayınlandı. Hatay usulü döneri bilimsel bir bakış açısıyla ele alan çalışmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.Günümüz dünyasında hızla gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları; insanların temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını etkiledi. Özellikle kadınların da iş yaşamına katılması beslenme alışkanlıklarının büyük ölçüde değişmesine neden oldu. Hatay usulü döner de günümüzde insanların evleri dışında olduğu zamanlarda, zamandan kazanabilmek amacıyla; kısa sürede hazırlanabilen ve kısa sürede tüketilebilen pratik bir yiyecek.

Hatay usulü döner yaprak veya kıyma haline getirilmiş kırmızı ya da beyaz etlerin çeşitli katkı maddeleri ve yöresel baharatlarla 3-12 saat marine edilmesinden sonra bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları ocağın karşısında pişirilen bir yemektir.

Hatay Usulü Döner İskenderun Döneri Olarak da Anılıyor

Hatay usulü döner Unesco tarafından Gastronomi Şehri seçilen Hatay’ın yöresel fast food yiyeceğidir. Kimi yerlerde İskenderun döneri olarak da anılmaktadır.Hatay usulü döneri diğer dönerlerden ayıran 3 özelliği vardır. Bunlardan birincisi; dönerin lavaş ekmeğinin Hatay’a ait özelliklerle yapılması yani; mayalı hamurdan yufka tarzında yapılan ve az pişirilen bu ekmek 65 santimdir. İkincisi; dönerin sosunun Hatay’a özgü 37 çeşit baharattan yapılmasıdır. Üçüncüsü ise; odun ateşinde pişmesidir. Yapımı oldukça zahmetli olan bu dönere sadece Hatay halkı değil tüm Türkiye genelinde bir ilgi söz konusudur.

Hatay Usulü Döner Tüketenlerin Demografik Yapısı Belli Oldu

İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Hatay usulü döneri tüketenlerin demografik özellikleri incelendiğinde, tüketicilerin %64,9’unun erkeklerden oluştuğu, %67,5’inin 15-25 yaş aralığındaki gençlerden oluştukları, %78’inin bekar olduğu, %44,5’inin sabit bir gelirinin olmadığı, %47,5’inin üniversite, %36,7’sinin lise düzeyinde eğitimli oldukları, %44,2’sinin öğrenci olduğu ve %67,3’ünün ailelerinin 3 ile 5 arası kişiden oluştuğu görülmekte.

Hatay Dönerini Lise ve Üniversiteliler Tüketiyor

 Bu sonuçlardan yola çıkılarak Hatay döneri tüketicilerinin büyük çoğunlukla lise ve üniversite öğrencisi genç erkekler olduğu ifade edilebilir. Hatay döneri tüketicilerinin tüketim özellikleri incelendiğinde, tüketicilerin %40,6’sının hafta sonları, %38,4’ünün ise hem hafta içi hem de hafta sonu Hatay döneri tükettikleri tespit edilmiştir. Tüketicilerin %41,7’sinin haftada birkaç kez Hatay döneri tükettikleri, %70,7’sinin öğlen yemeği olarak tükettikleri, %59,7’sinin arkadaşları ile Hatay döneri tükettiği ve %51,2’sinin zincir restoranları tercih ettiği görülmüştür. Tüketicilerin %38,9’u paket servisi, %52,5’i ise hem paket servisi hem de restoran servisini tercih ettikleri görülmüş, son olarak ise; Hatay usulü döner tüketicilerinin %76,3’ünün şehir dışında oldukları zamanlarda dahi yine Hatay dönerini tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Hatay Usulü Döner Kalabalık Gruplarla Yeniyor

Araştırmadan elde edilen bulgular tüketicilerin Hatay usulü döneri haftada birkaç kere olmak üzere sıklıkla tükettiklerini göstermektedir.  Hatay usulü dönerin en sık tüketildiği öğünün öğle yemeği olduğu görülmüş olup bu bulgu literatürde yer alan fast food tüketimleri üzerine yapılmış çalışmalarla örtüşmektedir. Hatay usulü döneri tüketicilerinin büyük oranda zincir restoranları tercih ettikleri ve hem paket servis hem de restoran servisini tercih ettiği görülmektedir. Tüketicilerin çoğunlukla hafta sonlarında olmak üzere hem hafta içi hem de hafta sonunda İskenderun döneri tükettikleri, Hatay dönerini en çok arkadaşları ile beraber tükettikleri görülmüştür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.