Öne Çıkanlar berk meşeci küçük iskender göçmen kaçakçılarına operasyon ibrahim güzel defne müzik

Hatay Valiliğinin Yeni PCR Kararları

Ülkemizi ve dünyayı kasıp kavuran COVID19 ile ilgili yeni önlemler alınmaya devam ediyorlar. Kontrollü tam normalleşme kapsamında açılan okullar ile birlikte yeni önlemler de peş peşe geliyor. Alınan yeni kararların tamamı toplum sağlığını korumak ve yeni karantinalar yaşanmaması adına alınıyor. Hatay valiliğinin aldığı yeni kararlar ise haberimizin detayında.

Hatay Valiliği Kararları

Hatay Valiliği il hıfzıssıhha toplantısında yeni kararlar aldı ve Hatay Valisi Rahmi Doğan bu kararları kamuoyuyla paylaştı. Buna göre;

  • Öğretmen, servis şoförü, temizlik görevlisi, kantin görevlisi, güvenlik görevlisi gibi okullarda görev alan tüm personelin aşı yaptırması tavsiye edilmektedir. Eğer son 6 ay içerisinde COVID vakası atlattıysa, aşı yaptırmasına gerek yoktur. Aşı yaptırmamış olan personelin haftada 2 kez PCR testi yaptırması ve negatif sonucu okul yönetimine bildirmesi zorunlu olacak. Okul yönetimi test sonuçlarını arşivleyerek saklı tutacak.

  • Okul, sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklerde çeşitli giriş kısıtlamaları uygulanacak. Buna göre, 2 doz aşısını yaptırmış kişiler bu etkinliklere direkt olarak girebilecekler. Hiç aşı yaptırmamış veya 1 doz aşısını yaptırmış kişiler negatif PCR testi sonucu göstermek zorunda kalacaklar. Son 6 ay içerisinde COVID hastalığı geçirmiş kişiler bu kısıtlamalardan muaf tutularak 2 doz aşılılar ile aynı haklara sahip olacaklar.

  • Uçak, tren, şehirlerarası otobüs gibi şehirlerarası ulaşım araçları kullanımı için 2 doz aşı yaptırmış olmak, son 6 ay içerisinde COVID geçirmiş olmak, negatif PCR testi sonucu göstermek şartlarından birini sağlamak zorunlu olacak. Bu şartlardan herhangi birini sağlayamayan kişiler toplu taşıma araçlarıyla şehirlerarası ulaşım yapamayacaklar. (Bu karar şehir içi halk otobüsleri veya belediye otobüslerini kapsamamaktadır.)

  • Aşı veya PCR testi zorunluluğu olan alanlara girmek isteyen insanlar kendi durumlarını Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden görebilecekler.

PCR Testi Nedir?

PCR testi yıllardır çeşitli sebeplerle kullanılmakta olan, viral ve bakteriyel hastalıklarda tanı koymayı sağlayan bir test çeşididir. PCR testi ile virüsün veya bakterinin RNA’sı incelenerek kimliği tanınır. Bu sayede aranan virüsün veya bakterinin olup olmadığını test sonucuyla ortaya çıkar.

Günümüzde COVID 19 pandemisi nedeniyle PCR testleri çok yaygın olarak kullanılıyor. PCR testi korona virüsünün en hızlı şekilde anlaşılabilmesini sağlıyor. PCR testi ile hem kolay hem de çok hızlı bir şekilde pozitif veya negatif sonucu alınabiliyor. COVID 19 tanısı için ülkemizde PCR testi kullanılmaktadır.

PCR testi ağız ve burundan sürüntü alınarak yapılmaktadır. Ucunda pamuk bulunan uzun ve ince bir çubuk ile önce ağızdan girilerek boğazdan bir sürüntü, ardından burundan ilerlenerek burundan bir sürüntü alınmaktadır. Alınan sürüntü örnekleri sıvı bir solüsyon içerisine koyularak saklanır ve test laboratuvarlarına götürülür. PCR testi 1-3 saat arasında sonuç vermektedir. PCR testi sonuçlarının çıkması şu anda 6-8 saat veya 1 günü bulabilmektedir. Bunun sebebi ise laboratuvarlarda çok fazla test edilmesi gereken örnek olmasından kaynaklıdır.

PCR testinin güvenilirliği oldukça fazla tartışma konusu. PCR testi ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından kullanımı ve geçerliliği kabul edilmiş bir testtir. %100 doğruluk vermediği bakanlık tarafından da bildirilmektedir. Ancak PCR testinin %90’nın üzerinde bir doğruluğu olduğu net bir gerçektir. Zaman, maliyet ve sonuç hızı açısından PCR testinin kullanımı oldukça mantıklıdır.

Ülkemizde devlet hastanelerinde PCR testi tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Özel hastanelerde ise Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği maksimum fiyat sınırları çerçevesinde ücretli olarak yapılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.